Sayfalar

26 Mart 2014 Çarşamba

Berkin Emniyet'te 'eyleme gitme' diye uyarılmış!

Berkin Emniyet'te 'eyleme gitme' diye uyarılmış!
Berkin Emniyet'te 'eyleme gitme' diye uyarılmış!

Gezi Parkı gösterilerinde 16 Haziran'da polislere sapanla taş atarken başına gaz fişeğinin isabet etmesi üzerine ağır yaralanan, 269 gün sonra hayatını kaybeden ve ölümü marjinal guruplar tarafından siyasete alet edilen 15 yaşındaki Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan, bugün savcılıkta ifade verdi. Baba Elvan, oğlunun vurulmasından 11 gün önce, 5 Haziran'da İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne çağrıldıklarını, oğluyla beraber görüşmeye gittiğini ve oğlunun dört polis tarafından sorgulandığını söyledi

Sami Elvan, polislerin Berkin’e “Grup Yorum ’un konserlerine ve eylemlere gitmeni tasvip etmiyoruz, bunlardan uzak dur. Cezaevinde bir çok kişi var. Bir çok kişi hayatıyla bedel ödüyor. Sen de bunlardan biri olabilirsin” diye uyarıda bulunduklarını söyledi. Elvan, “Ben oğlumun bilerek öldürüldüğünü düşünüyorum” dedi.

Baba Sami Elvan, savcılıktaki ifadesinde, 15 Haziran Cumartesi günü Berkin’e mezuniyet töreni için kıyafet aldıklarını ve o gün gece saatlerine kadar Okmeydanı sokaklarında göstericilerle polis arasında çatışma yaşandığını, kendisinin sabaha karşı uyuduğunu ve kapının saat 07.39’da çalınmasıyla uyandığını anlattı. Dışarıdan bir kişinin “Berkin’in kafası kırıldı ve hastaneye götürüldü” dediğini belirten baba Elvan, ilkin sağlık ocağına, sonra da Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gittiğini söyledi. Bugüne kadar karakolun önünden dahi geçmiş biri olmadığını anlatan Elvan, “Polisle hiçbir şekilde işim olmaz” dedi.

11 GÜN ÖNCE POLİSE ÇAĞIRMIŞLAR

Fakat Berkin’in vurulmasından 11 gün önce, 5 Haziran’da telefonla aranarak, oğlu Berkin’le ile birlikte Vatan Caddesi’ndeki İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne gittiğini kaydeden Elvan, şunları söyledi: “Bir binanın içerisine girdik. Merdiven boşluğunda koltuklar vardı. Bir şahıs bizi alıp binanın üçüncü katına çıkardı. İçeri girdiğimizde bir bayan vardı. Sivil giyimliydi. Bay şahıslardan biri, ‘Ben de Aleviyim. Elazığlıyım, korkacak bir şey yok’ dedi. Daha sonra üç sivil erkek daha geldi. Bu şekilde, içerde dört erkek ve bir bayan polis memuru ile baş başa kaldık. Bay şahıslardan bir tanesi, Berkin’e sorular sormaya başladı. Grup Yorum’dan bahsettiler. Aslında kendilerinin de Grup Yorum’u sevdiğini fakat Grup Yorum’un devlete karşı geldiğini, Berkin’in Grup Yorum’u sevdiğini, konserlere gittiğini, eylemlere katıldığını, bunu tasvip etmediklerini söylediler. ‘Sen bunlardan uzak dur, baban işinde gücünde, çalışan bir insan’ şeklinde Berkin’e tavsiyelerde bulundular. Cezaevinde, Ferhat Gerçek de dahil birçok kişinin olduğunu, bunların sakat kaldığını, bir çoğunun hayatıyla bedel ödediğini söylediler. Berkin’e ‘Bunlara karışma, ailenle birlikte ol’ diye söylediler. Hatta Yürüyüş dergisini ve diğer dergileri gösterip bunların yalan yanlış olduğunu, gerçeğin devlet olduğunu söylediler.” 

Kendilerini sorgulayan polis memurlarından ikisinin uzun boylu olduğunu anlatan Elvan, Elazığlı olan polisin açık tenli ve saçının kahverengi olduğunu belirtti. Berkin’e soru soran kişinin atletik yapılı olduğunu belirten Elvan, “Oğlumu emniyet biliyordu. 5 Haziran’da bizi Emniyet’ten çağırdıklarından bu anlaşılıyor. Sordukları sorulardan Berkin’i tanıdıkları anlaşılıyordu. Ben oğlumun bilerek öldürüldüğünü düşünüyorum” diye konuştu. Başbakan’dan, İl Emniyet Müdürü ve Vali’den şikayetçi olduğunu belirten Elvan, “Başbakan eşimi terör örgütü diye yuhalattı” dedi.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Bu güne değin en çok tıklanılanlar